GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ(ISO 22000, IFS, BRC)
 

Bütün gıda işletmeleri için en önemli konu gıda güvenliğinin sağlanmasıdır. Aksi halde işin devamlılığı söz konusu olamaz. Gıda güvenliği nedir ? Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan önlemlerin bütünüdür. Gıda işletmeleri gıda güvenliği tehlikelerini tanımlamak ve kontrol yeteneklerini kanıtlamak zorundadır. Bu nedenle bir takım kayıtların tutulmasını gerektiren gıda güvenliği yönetim sistemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalar yasal zorunluluk olup, gıda zincirindeki her tip işletme için geçerlidir.

Kuruluşlar uyguladıkları sistemi belgelendirmek istediği zaman ISO 22000, IFS veya BRC gibi belgeleri almaktadır. Bunların hepsinin amacı ve kapsamı hemen hemen aynıdır. Sistemini doğru olarak uygulayan kuruluşlar, müşterilerinin tercihini göz önüne alarak bu belgelerden birisini veya hepsini almaktadır.

IFS (International Food Standard), Almanyada hazırlanan bir standart olup, son olarak 2007 yılında yayımlanan 5. baskısına Fransa ve İtalya perakendeci birlikleri de katılmıştır. IFS standardı, gıda güvenliği ve kalite yönetim sisteminin belgelendirilmesini kapsamaktadır.

BRC(British Retail Consortium), ürünleri İngiltere pazarlarında yer alacak gıda üreticileri için ilk defa 1998 yılında hazırlanmıştır. Bu standart da IFS gibi gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemini kapsamaktadır. Son olarak yayımlanan 6. baskı 2011 yılında basılmış,  1-Ocak- 2012 den itibaren uygulanmaya başlamıştır.

 
  English

 Güvenli Gıda Eğitim ve Danışmanlık
161 Sokak No: 12 Daire.3 Bornova - İzmir     Tel : 232 339 13 35 
 guvenligida@guvenligida.com.tr
Skip Navigation Links
  Powered by Deltawebsistem Ziyaretçi Sayısı : 721382